مولتی متر و تاریخچه آن

مولتی متر، یک ابزار اندازه گیری الکترونیکی است که چندین عملکرد اندازه گیری را در یک مدار ترکیب می کند. یک مولتی متر معمولی می تواند ولتاژ ، جریان و مقاومت را اندازه گیری کند. مولتی متر های آنالوگ برای نمایش قرائت از میکرومتر با یک نشانگر متحرک استفاده می کند. مولتی متر دیجیتال دارای یک صفحه نمایش عددی است ، همچنین ممکن است یک صفحه گرافیکی را نشان دهد که مقدار اندازه گیری شده را نشان می دهد. اکنون مولتی مترهای دیجیتال به دلیل کمترین هزینه و دقت بیشتر ، بسیار متداول تر هستند .

مولتی متر می تواند یک وسیله دستی باشد که برای پیدا کردن خطای اساسی و کار در زمینه خدمات مفید باشد که می تواند با دقت زیاد مقادیر را اندازه گیری کند. مولتی متر در طیف گسترده ای از ویژگی ها و قیمت ها موجود است.

اولین وسیله یاب جهت حرکت جریان دهنده ، گالوانومتر در سال 1820 بود. اینها برای اندازه گیری مقاومت و ولتاژ با استفاده از یک پل Wheatstone و مقایسه مقدار ناشناخته با ولتاژ یا مقاومت مرجع مورد استفاده قرار گرفتند. در حالی که در آزمایشگاه مفید بود ، دستگاه ها در این زمینه بسیار کند و غیر عملی بودند. این گالوانومترها حجیم و ظریف بودند.

مولتی متر در اوایل دهه 1920 اختراع شد زیرا گیرنده های رادیویی و سایر دستگاه های الکترونیکی لوله خلاء متداول تر شدند. اختراع اولین مولتی متر به مهندس اداره پست بریتانیا ، دونالد مكادی ، نسبت داده شد كه از لزوم حمل بسیاری از وسایل جداگانه مورد نیاز برای نگهداری مدارهای ارتباطی ناراضی شد. شخصی به نام "Macadie" ابزاری را اختراع كرد كه می تواند آمپر، ولت و اهم را اندازه گیری كند ، بنابراین متر چند منظوره سپس Avometer نامگذاری شد. کنتور شامل یک سیم پیچ متحرک ، مقاومت در برابر ولتاژ و دقت و سوئیچ ها و سوکت ها برای انتخاب دامنه است.

ولتمترهای لوله خلاء یا ولت متر دریچه ای برای اندازه گیری ولتاژ در مدارهای الکترونیکی که امپدانس ورودی بالا لازم بود استفاده شد. ولت متر دارای امپدانس ورودی ثابت معمولاً 1 یا بیشتر بود ، معمولاً از طریق استفاده از مدار ورودی پیرو کاتد ، و بنابراین مدار مورد آزمایش را به طور قابل توجهی بار نمی برد. ولت متر ها ی قبل از معرفی ترانزیستور آنالوگ مقاومت الکترونیکی بالا و ولت متر ترانزیستور اثر میدان (FETVOMs) استفاده می شدند. کنتورهای دیجیتالی مدرن (DVM) و برخی کنتورهای آنالوگ مدرن نیز از مدار ورودی الکترونیکی برای دستیابی به امپدانس ورودی بالا استفاده می کنند. دامنه ولتاژ آنها از نظر عملکردی معادل VTVM است. امپدانس ورودی برخی DVM های ضعیف طراحی شده (به ویژه برخی از طرح های اولیه) در طول یک چرخه اندازه گیری داخلی نمونه و نگهدارنده متفاوت است ، و باعث ایجاد اختلال در برخی از مدارهای حساس تحت آزمایش می شود.

مقیاس های اضافی مانند دسیبل و توابع اندازه گیری مانند خازن ، افزایش ترانزیستور ، فرکانس ، چرخه وظیفه ، نگه داشتن صفحه نمایش و استمرار که وقتی مقاومت اندازه گیری شده کوچک است ، یک وزنه برقی به نظر می رسد در بسیاری از مولتی متر ها شامل شده اند. در حالی که ممکن است مولتی متر با تجهیزات تخصصی تر در ابزار ابزار تکنسین تکمیل شود ، برخی از مولتی مترها شامل توابع اضافی برای کاربردهای تخصصی (دما با یک پروب ترموکوپل ، القایی ، اتصال به رایانه ، ارزش اندازه گیری صحبت شده و غیره) هستند.

 

شرکت ویندوز اتوماتیک سیم پیچ و تجهیزات الکتریکی (ACWEECO) ، که در سال 1923 تأسیس شد ، برای تولید Avometer راه اندازی شد و یک دستگاه سیم پیچ سیم پیچ نیز توسط MacAdie طراحی و ثبت شده است. اگرچه یک سهامدار ACWEECO ، آقای مکدی کار خود را تا زمان بازنشستگی در سال 1933 برای اداره پست ادامه داد. پسرش ، هیو اس. مکدی ، در سال 1927 به ACWEECO پیوست و مدیر فنی شد. اولین AVO در سال 1923 به بازار عرضه شد و بسیاری از ویژگی های آن تقریباً بدون تغییر تا آخرین مدل 8 باقی مانده است.

او برای اولین بار Avometer دارای حساسیت 60 Ω / V ، سه برد مستقیم جریان مستقیم (12 میلی آمپر ، 1.2 A و 12 A) ، سه ولتاژ مستقیم ولتاژ (12 ، 120 و 600 ولت یا اختیاری 1200 ولت) ، و 10،000 Ω دامنه مقاومت نسخه بهبود یافته سال 1927 این میزان را به 13 برد و 166.6 Ω / V (6 میلی آمپر) افزایش داد. نسخه "جهانی" که دارای جریان متناوب ولتاژ متناوب جریان و ولتاژ متناوب است ، از سال 1933 ارائه شد و در سال 1936 Avometer با حساسیت دوگانه مدل 7 500 و 100 Ω / V ارائه داد. [6] از اواسط دهه 1930 تا 1950 ، 1000 Ω / V به یک استاندارد حساسیت برای کار در رادیو تبدیل شد و این رقم اغلب در برگه های خدمات نقل می شد. با این حال ، برخی از تولید کنندگان مانند سیمپسون ، تریپلت و وستون ، همه در ایالات متحده ، قبل از جنگ جهانی دوم 20،000 Ω / V VOM تولید کرده اند و برخی از آنها صادر شده اند. پس از 1945-46-1945 ، 20،000 Ω / V به استاندارد مورد انتظار الکترونیک تبدیل شد ، اما برخی از سازندگان سازهای حتی حساس تر ارائه دادند. برای تولید صنعتی و دیگر "جریان سنگین" ، از مولتی مترهای با حساسیت کم استفاده می شود و همچنان نسبت به انواع حساس تر ، استحکام بیشتری در نظر گرفته می شد.

 

هر متری مدار مورد آزمایش را تا حدی بارگذاری می کند. به عنوان مثال ، یک مولتی متر با استفاده از یک حرکت سیم پیچ متحرک با جریان انحراف کامل در مقیاس 50 میکرومپ (میکرو آمپول) ، بیشترین حساسیت موجود در آن ، باید حداقل 50 میکرو آمپر را از مدار تحت آزمایش بیرون بکشد تا متر برای رسیدن به انتهای بالای آن مقیاس این ممکن است یک مدار با مقاومت بالا را تا آنجا که تأثیر بر مدار می گذارد بارگذاری کند ، در نتیجه خواندن کم می شود. جریان دفع کامل مقیاس نیز ممکن است از نظر "اهم در ولت" (Ω / ولت) بیان شود. شکل اهم در هر ولت اغلب "حساسیت" ساز نامیده می شود. بنابراین یک متر با حرکتی 50 μAA "حساسیت" 20،000 Ω در ولت خواهد داشت. "در هر ولت" به این واقعیت اشاره دارد که امپدانس کنتور ارائه شده به مدار تحت آزمایش 20،000 Ω چند برابر با ولتاژ در مقیاس کامل است که کنتور تنظیم شده است. به عنوان مثال ، اگر متر به طیف وسیعی از 300 V در مقیاس کامل تنظیم شود ، امپدانس متر 6 خواهد بود. 20،000 Ω / V بهترین (بالاترین) حساسیت موجود برای مولتی مترهای آنالوگ معمولی است که فاقد تقویت کننده داخلی هستند. برای کنتورهایی که تقویت کننده داخلی دارند (VTVMs ، FETVMs و غیره) ، امپدانس ورودی توسط مدار تقویت کننده ثابت می شود.

 

مطالب مشابه